Ale tento odkaz je často obtížné definovat a ještě těžší je dokázat

  • by

Ale tento odkaz je často obtížné definovat a ještě těžší je dokázat

Když štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonů, mohou být podávány léky ke zpomalení funkce štítné žlázy ke kontrole hypertyreózy. Pokud je štítná žláza neaktivní, mohou místo přirozeně produkovaných hormonů nahradit umělé nebo syntetické léky na hormony štítné žlázy.

Onemocnění štítné žlázy: Léky na hypotyreózu

Cílem medikamentózní terapie k léčbě hypotyreózy je dodat tělu dostatek hormonu štítné žlázy, který potřebuje ke správné funkci. Vzhledem k tomu, že hypotyreóza brání štítné žláze v dostatečné produkci, lze denně užívat pilulku syntetického hormonu vyrobenou v laboratoři, která doplní nedostatečnou produkci hormonů.

Syntetické verze hormonu štítné žlázy tyroxinu nebo T4 mohou být označovány jako l-tyroxin, sodná sůl levothyroxinu nebo tyroxin sodný.

Další lék, nazývaný Thyrolar (liotrix), obsahuje jak T4, tak další hormon štítné žlázy, trijodthyronin nebo T3, a může lépe kontrolovat hypotyreózu u lidí, jejichž symptomy nejsou zmírněny samotnou medikací T4.

Vysušené hormony, nazývané také „přírodní“ hormony, se kdysi používaly k léčbě hypotyreózy, než byly vyvinuty syntetické léky. Tyto hormony lze nyní zakoupit jako doplňky, které obsahují práškovou formu tkáně štítné žlázy vepře. Přestože tyto doplňky obsahují stejné hormony štítné žlázy, jaké se nacházejí u lidí, je obtížné standardizovat množství hormonů v každé pilulce. V důsledku toho je těžké regulovat hladiny hormonů štítné žlázy při užívání těchto doplňků. Syntetické léky jsou nyní považovány za účinnější než tyto vysušené hormony, protože je lze snadněji sledovat a upravovat.

Onemocnění štítné žlázy: Léky na hypertyreózu

K ovládání hypertyreózy lze použít také léky. Léky předepsané pro tento účel se nazývají léky proti štítné žláze a zahrnují:

Tapazol (methimazol) Propylthiouracil nebo PTU

Lidem s hypertyreózou může být také předepsán beta blokátor – nikoli k léčbě onemocnění štítné žlázy, ale ke zvládnutí jejích příznaků. Hypertyreóza může způsobit zvýšenou srdeční frekvenci, třes, nervozitu a úzkost. Beta blokátory, které jsou běžně předepisovány k léčbě vysokého krevního tlaku, jako jsou Inderal (propranolol), Tenormin (atenolol) a Lopressor (metoprolol), mohou úspěšně kontrolovat i tyto příznaky.

Léky proti štítné žláze mohou být velmi úspěšné při léčbě hypertyreózy, zejména Gravesovy choroby, což je autoimunitní onemocnění. Až 30 procent lidí s Gravesovou chorobou, kteří dlouhodobě užívají léky na štítnou žlázu (mezi 12 a 18 měsíci), může zjistit, že příznaky tohoto stavu štítné žlázy časem zmizí.

Onemocnění štítné žlázy: vedlejší účinky a další úvahy

Jakmile je stanovena správná dávka léků ze syntetických hormonů, osoby s hypotyreózou je mohou bezpečně užívat bez nežádoucích účinků. Pokud je dávkování nevhodné, mohou se objevit příznaky hypotyreózy (nebo dokonce hypertyreózy).

Mohou se vyskytnout vedlejší účinky léků proti štítné žláze, ale jsou neobvyklé; jen asi 5 procent lidí, kteří je užívají, bude mít kopřivku, vyrážku, bolest kloubů nebo horečku. Velmi vzácně mohou tyto léky také způsobit výrazný pokles počtu bílých krvinek, které chrání tělo před nemocemi a infekcemi. Poškození jater je dalším možným vedlejším účinkem léků proti štítné žláze, ale je extrémně neobvyklé.

Stejně jako všechny léky mohou léky na štítnou žlázu potenciálně interagovat s jinými léky, určitými potravinami a dokonce i vitamíny a doplňky. Následující látky mohou interagovat se syntetickými léky na štítnou žlázu a mohou ovlivnit dávku hormonu, kterou potřebujete:

Sója Železo Vápník Léky proti záchvatům Orální antikoncepce Testosteron Estrogen Cholesterolové léky

Léky proti štítné žláze mohou také interagovat s jinými léky. Některé léky, jako je teofylin (lék na respirační onemocnění, jako je CHOPN nebo astma), a léky na srdce, jako je digoxin a warfarin, mohou být ovlivněny léky proti štítné žláze, takže váš lékař bude muset velmi pečlivě sledovat hladinu krve, aby se předešlo komplikacím .

Nezapomeňte informovat svého lékaře o každém vitaminu, doplňku (včetně bylinných přípravků) a lécích, které pravidelně používáte, abyste se ujistili, že můžete nadále bezpečně užívat léky na štítnou žlázu.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o zdravém životě!

Nejnovější v podmínkách štítné žlázy

7 známek a příznaků onemocnění štítné žlázy (Gravesova oftalmopatie)

Příznaky onemocnění štítné žlázy mohou být podobné jako u jiných očních chorob.

Od Jessicy Migala 1. ledna 2021

Co vědět o onemocnění štítné žlázy (Gravesova oftalmopatie)

Zánět očních tkání může vyvolat problémy, jako je ztráta zraku a proptóza (vyklenutí očí).

Od Jessicy Migala 1. ledna 2021

Zdravotničtí profesionálové, kteří by měli být ve vašem týmu péče o onemocnění štítné žlázy

Tito lékaři a odborníci mohou pomoci léčit příznaky onemocnění štítné žlázy (Gravesova oftalmopatie).

Od Jessicy Migala 1. ledna 2021

7 způsobů, jak zmírnit příznaky onemocnění štítné žlázy

Pomocí těchto tipů pomůžete přirozeně zmírnit příznaky onemocnění štítné žlázy.

Od Blake Miller 15. prosince 2020

4 léčby onemocnění štítné žlázy

Oční onemocnění štítné žlázy může být vysilujícím stavem. Zde jsou čtyři způsoby, jak pomoci zmírnit příznaky.

Od Blake Miller 15. prosince 2020

Nejčastější problémy se štítnou žlázou u žen

Do 14. listopadu 2017

Mohou být vaše příznaky menopauzy způsobeny hypotyreózou?

Od Erin Coakley 29. února 2016

7 Běžné mýty o hypotyreóze

Od Diana Rodriguez 29. února 2016

7 příznaků, že byste mohli mít hypotyreózu

Příznaky hypotyreózy mohou být jemné nebo je lze snadno přičíst jiným faktorům. Naučit se rozpoznatelné příznaky a navštívit lékaře o vašich příznacích může pomoci. . .

Od Elizabeth Shimer Bowersová 14. prosince 2012

Komplikace neléčené hypotyreózy

Pokud máte nedostatečnou činnost štítné žlázy, dodržování léčebného plánu je životně důležité. Zjistěte o vážných a dokonce smrtelných zdravotních komplikacích. . .

Od Reginy Boyle Wheelerové, 14. prosince 2012 “

Zdá se, že stres je faktorem, který souvisí s komplikacemi mnoha zdravotních stavů, včetně problémů se štítnou žlázou. Ale tento odkaz je často obtížné definovat a ještě těžší je dokázat.

Zatímco neexistuje žádný důkaz o vztahu mezi stresem a většinou problémů se štítnou žlázou, říká Mario Skugor, MD, endokrinolog z Clevelandské kliniky, jeho zkušeností je, že mnoho pacientů bude mluvit o příznacích souvisejících se štítnou žlázou a zmiňovat stresující události, ke kterým dochází ve stejnou dobu.

Většina endokrinologů má tento otravný pocit, že existuje souvislost mezi stresem a stavy štítné žlázy, ale kdykoli se teorie testuje, nikdy to neplatí, “uvádí. ještě musí být objeveno.

Porozumění bouři a stresu štítné žlázy

Problém štítné žlázy, který se často projevuje fyzickým stresem, je stav nazývaný štítná žláza, také známý jako tyreotoxická bouře a hypertyreóza-potenciálně život ohrožující situace, která se vyskytuje u některých lidí s neléčenou hypertyreózou a Gravesovou chorobou.

Bouře štítné žlázy je nejčastěji vyvolána fyzicky stresující událostí, jako je infekce, srdeční infarkt, porod, cukrovka nebo dokonce léčba hypertyreózy, jako je chirurgie a terapie radioaktivním jódem.

Bouře štítné žlázy je velmi vzácný, ale závažný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Příznaky zahrnují:

Vysoká horečka Nadměrné pocení Rychlý, nepravidelný srdeční tep Úzkost a nervozita Třes nebo třes Průjem Zvracení a nevolnost Záchvaty Delirium nebo zmatenost (zhoršený duševní stav

SOUVISEJÍCÍ: Spojené státy stresu

Předpokládá se, že fyzický nebo duševní stres může vést k bouři štítné žlázy, protože stres způsobuje uvolnění vysokých hladin určitých hormonů do krevního oběhu. Zdá se, že lidé s hypertyreózou jsou na tyto hormony obzvláště citliví – hormony nadledvin, jako je dopamin, epinefrin (adrenalin) a norepinefrin, například – což může mít za následek uvedení všech tělesných systémů do chodu.

Zkombinujte tyto hormony s vysokou hladinou hormonů štítné žlázy přítomných u někoho s nediagnostikovanou nebo neléčenou Gravesovou chorobou a máte záplavu látek, které mohou způsobit hyperaktivitu téměř ve všech tělesných systémech.

Se bouří štítné žlázy je nutné zacházet okamžitě a agresivně, obvykle vyžaduje vstup na jednotku intenzivní péče. Pokud se neléčí, může dojít k srdečnímu selhání, potížím s dýcháním nebo kómatu.

Jak zvládat stres s problémy se štítnou žlázou

Přestože je bouře štítné žlázy obvykle spojena s konkrétním fyzickým stresem, zvládnutí vašeho emočního stresu může snížit hladiny některých hormonů souvisejících s tímto stavem. Vyzkoušejte tyto tipy ke snížení stresu, abyste zvládli příznaky související se štítnou žlázou:

Pište si do deníku nebo si s někým promluvte o tom, co vás trápí. Nepřijímejte víc, než zvládnete. Naučte se dovednosti řízení času. Udržujte co nejvíce pozitivní přístup. Pochopte a přijměte věci, které nemůžete ovlivnit. Cvičte a držte se zdravé stravy s malým množstvím cukru, kofeinu a alkoholu. Dostatečně se vyspat. Dopřejte si každý den relaxační čas – dopřejte si horkou koupel nebo sprchu, šálek kávy nebo čas osamoceně číst nebo poslouchat hudbu.

Pokud vám byla diagnostikována hypertyreóza, je důležité vědět o štítné žláze. Dodržování doporučení lékaře ohledně léčby hypertyreózy a upozornění na příznaky štítné žlázy, zejména po traumatu, jako je chirurgický zákrok nebo infekce, je nejlepší způsob, jak zabránit bouři štítné žlázy. Udržování své mysli a těla silné pravidelným cvičením, zdravou stravou a spoustou chvil na odpočinek vám také pomůže udržet každodenní stres pod kontrolou.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o zdravém životě!

Nejnovější v podmínkách štítné žlázy

7 známek a příznaků onemocnění štítné žlázy (Gravesova oftalmopatie)

Příznaky onemocnění štítné žlázy mohou být podobné jako u jiných očních chorob.

Od Jessicy Migala 1. ledna 2021

Co vědět o onemocnění štítné žlázy (Gravesova oftalmopatie)

Zánět očních tkání může vyvolat problémy, jako je ztráta zraku a proptóza (vyklenutí očí).

Od Jessicy Migala 1. ledna 2021

Zdravotničtí profesionálové, kteří by měli být ve vašem týmu péče o onemocnění štítné žlázy

Tito lékaři a odborníci mohou pomoci léčit příznaky onemocnění štítné žlázy (Gravesova oftalmopatie).

Od Jessicy Migala 1. ledna 2021

7 způsobů, jak zmírnit příznaky onemocnění štítné žlázy

Pomocí těchto tipů pomůžete přirozeně zmírnit příznaky onemocnění štítné žlázy.

Od Blake Miller 15. prosince 2020

4 léčby onemocnění štítné žlázy

Oční onemocnění štítné žlázy může být vysilujícím stavem. Zde jsou čtyři způsoby, jak pomoci zmírnit příznaky.

Od Blake Miller 15. prosince 2020

Nejčastější problémy se štítnou žlázou u žen

Do 14. listopadu 2017

Mohou být vaše příznaky menopauzy způsobeny hypotyreózou?

Od Erin Coakley 29. února 2016

7 Běžné mýty o hypotyreóze

Od Diana Rodriguez 29. února 2016

7 příznaků, že byste mohli mít hypotyreózu

Příznaky hypotyreózy mohou být jemné nebo je lze snadno přičíst jiným faktorům. Naučit se rozpoznatelné příznaky a navštívit lékaře o vašich příznacích může pomoci. . .

Od Elizabeth Shimer Bowersová 14. prosince 2012

Komplikace neléčené hypotyreózy

Pokud máte nedostatečnou činnost štítné žlázy, dodržování léčebného plánu je životně důležité. Zjistěte o vážných a dokonce smrtelných zdravotních komplikacích. . .

Od Reginy Boyle Wheelerové, 14. prosince 2012 “

Ženy mohou mít problémy s plodností z mnoha různých důvodů a někdy je těžké určit přesnou příčinu.

Jedním z faktorů, které mnoho žen s problémy s plodností nemusí mít na radaru, je možnost nediagnostikovaného stavu štítné žlázy.

Problémy se štítnou žlázou a neplodnost: Jaké je připojení?

Celotělové hormonální změny, které může způsobit hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy), mohou vést k nepravidelným menstruačním cyklům a dalším problémům s menstruací, které mohou ovlivnit plodnost. Je známo, že jak hypotyreóza, tak hypertyreóza (hyperaktivní štítná žláza) brání ovulaci, což je měsíční proces, při kterém se uvolňuje vajíčko k oplodnění. Pokud se neuvolní žádné vajíčko, nemůžete otěhotnět, i když máte pravidelnou menstruaci.

Existují i ​​jiné způsoby, jak mohou problémy se štítnou žlázou vést k neplodnosti. Hypotyreóza může způsobit tvorbu cyst na vaječnících. https://harmoniqhealth.com Může to také vést ke zvýšené produkci prolaktinu – hormonu, který řídí produkci mléka nebo laktaci – u žen, které nejsou těhotné. Když jsou vaše hladiny prolaktinu vysoké, nemusíte ovulovat.

Hypotyreóza byla také spojena s určitým zvýšením rizika potratu. Ženy, které mají hypotyreózu, mají asi čtyřikrát vyšší pravděpodobnost potratu než ženy, které ji nemají. Ženy s neléčenou hypotyreózou jsou také ohroženy narozením dětí s vývojovými problémy a mírně nižšími úrovněmi IQ.

Problémy se štítnou žlázou a neplodnost: Dopad estrogenu

U žen, kterým byl diagnostikován problém se štítnou žlázou, může mít užívání estrogenu nebo antikoncepčních pilulek s estrogenem velký vliv na to, kolik hormonu štítné žlázy potřebujete.

Antikoncepční pilulky mohou ovlivnit problém se štítnou žlázou, “říká Mario Skugor, MD, endokrinolog z Cleveland Clini, protože antikoncepční pilulky ovlivňují játra, která produkují bílkoviny vázající štítnou žlázu, které se navazují na hormony štítné žlázy cirkulující v krvi. Játra produkují více těchto proteinů, když se do těla dostanou antikoncepční pilulky a jiné hormonální léky obsahující estrogen, a to ovlivní, kolik hormonu štítné žlázy potřebujete, abyste zůstali zdraví a bez příznaků.

Pokud užíváte léky na štítnou žlázu, jediný způsob, jak se přizpůsobit [dodatečným proteinům uvolňovaným játry z hormonálních léků, jako jsou antikoncepční pilulky], je změnit dávku léku na štítnou žlázu, “říká doktor Skugor. Může být nutné upravit „pokaždé, když pacientka změní svůj estrogenní stav – zhasne nebo si vezme pilulku nebo v době menopauzy. “

To znamená, že ženy s hypotyreózou, které užívají antikoncepční pilulky, aby zabránily otěhotnění, a pak přestaly užívat pilulky k otěhotnění, si musí promluvit se svým lékařem o úpravách léků na štítnou žlázu – při absenci antikoncepčních pilulek možná nebudete potřebovat hodně hormonu štítné žlázy.

Skugor říká, že většina žen s hypotyreózou také potřebuje během těhotenství více léků na hormony štítné žlázy, protože hladina estrogenu v krvi se zvyšuje.

Problémy se štítnou žlázou a neplodnost: Snížení rizika

Nejlepší věc, kterou můžete udělat pro udržení plodnosti a snížení rizika zdravotních komplikací, je dostat stav štítné žlázy pod kontrolu co nejdříve. Jakmile je hypertyreóza nebo hypotyreóza úspěšně léčena, neměli byste již pociťovat neplodnost, pokud jedinou příčinou byly problémy se štítnou žlázou.

Neplodnost může mít mnoho různých viníků a problém se štítnou žlázou může být určitě jedním z nich.