Jaká jsou nejlepší jídla k léčbě Parkinsonovy choroby

  • by

Jaká jsou nejlepší jídla k léčbě Parkinsonovy choroby

Od Reilly Bradford 24. dubna 2018

6 věcí, které mohou zhoršit dyskinezi

Dyskinezi u Parkinsonovy choroby mohou zhoršit emoce, nedostatek spánku a příliš mnoho levodopy.

Od Becky Upham, 23. dubna 2018 “

Muži mají o něco vyšší riziko vzniku Parkinsonovy choroby než ženy, ale je téměř nemožné předpovědět, kdo tuto nemoc rozvine. Přestože se předpokládá, že Parkinsonova choroba je pravděpodobně způsobena kombinací genetických a environmentálních faktorů, vědci dosud neznají přesnou příčinu této progresivní poruchy. Existují však důkazy, že někteří lidé mohou mít vyšší riziko vzniku této choroby než jiní.

Rizikové faktory Parkinsonovy choroby

Výzkumné studie identifikovaly jako rizikové faktory Parkinsonovy choroby následující:

Stáří. Postupující věk je faktorem, který je nejvíce důsledně spojen se zvýšeným rizikem Parkinsonovy choroby. Průměrný věk nástupu Parkinsonovy choroby je 60 let a většina lidí, kteří dostanou Parkinsonovu chorobu, onemocní po 50. roce věku. Pouze 5 až 10 procent lidí onemocní Parkinsonovou nemocí před 40. rokem věku. Tyto případy pravděpodobně souvisejí s genetikou . Rod. Muži mají mírně vyšší riziko vzniku Parkinsonovy choroby. Není jasné, zda to může být způsobeno tím, že muži jsou tradičně více vystaveni některým faktorům životního prostředí, které zvyšují riziko jeho vývoje. Rodinná historie. Předpokládá se, že mít rodiče nebo sourozence s Parkinsonovou chorobou téměř zdvojnásobí riziko vzniku této nemoci. Pět až 10 procent lidí, kteří mají Parkinsonovu chorobu, má také člena rodiny. Genová variace. Vědci se nyní zaměřují na variaci genu alfa-synukleinu, která je spojena s vyšším rizikem vzniku Parkinsonovy choroby. Tento gen se podílí na blokování řádné likvidace toxinů v mozku, což vede ke smrti zdravých mozkových buněk. Studují se také další genové abnormality. Zranění hlavy. Existují důkazy, že lidé, kteří utrpěli zranění hlavy, která je srazila do bezvědomí, mohou mít zvýšené riziko vzniku Parkinsonovy choroby. Environmentální toxiny. Silné nebo dlouhodobé vystavení určitým toxinům v zaměstnání, včetně manganu a jiných těžkých kovů, jakož i některým pesticidům a herbicidům, bylo spojeno se zvýšeným rizikem Parkinsonovy choroby a stavů podobných Parkinsonově chorobě. · Léky. Lidé, kteří užívali prášky na spaní nebo léky proti úzkosti nebo antidepresiva po dobu jednoho roku nebo déle, mohou mít zvýšené riziko vzniku Parkinsonovy choroby. Je však možné, že toto zjištění může být jednoduše proto, že deprese a úzkost se mohou u Parkinsonovy nemoci objevit velmi brzy, dokonce ještě před diagnostikováním Parkinsonovy choroby – ne proto, že tyto léky Parkinsonovu chorobu vyvolávají. Mezi 50 a 70 procenty jedinců s Parkinsonovou chorobou se rozvine klinická deprese, říká Jim Beck, PhD, viceprezident pro vědecké záležitosti v Nadaci Parkinsonovy choroby. „A o něco méně než polovina vyvine depresi, než jim bude diagnostikována Parkinsonova choroba,“ dodává.

Faktory, které chrání před Parkinsonovou nemocí

Kromě těchto rizikových faktorů vědci identifikovali další, které jsou spojeny se sníženým rizikem vzniku Parkinsonovy choroby, včetně:

Kofein. Lidé, kteří konzumují více kofeinu, mají snížené riziko vzniku Parkinsonovy choroby na rozdíl od těch, kteří konzumují pouze malý kofein nebo žádný. Kouření cigaret. Řada studií zjistila, že lidé, kteří kouří cigarety, mají menší pravděpodobnost vzniku Parkinsonovy choroby než ti, kteří ne. Ve skutečnosti se však může stát, že určitý účinek Parkinsonovy choroby sníží pravděpodobnost, že by člověk chtěl kouřit, takže méně lidí s touto nemocí je kuřák, což zkresluje údaje ve prospěch těch, kteří kouří. A vzhledem k tomu, že nebezpečí kouření cigaret daleko převažuje nad pravděpodobností, že kouření mírně snižuje riziko Parkinsonovy choroby, nikdy se nedoporučuje jako preventivní opatření pro Parkinsonovu chorobu.

Co skutečně způsobuje Parkinsonovu nemoc?

Přestože studie určily určité faktory, které ovlivňují riziko vzniku Parkinsonovy choroby, většina lidí s touto nemocí nemá žádnou rodinnou anamnézu, genovou mutaci, předchozí poranění hlavy, anamnézu expozice environmentálním toxinům nebo historii užívání antidepresiv, léků proti úzkosti, nebo prášky na spaní. Při pohledu na celkový obraz je tedy téměř nemožné předpovědět, kdo rozvine Parkinsonovu chorobu. A pokud máte Parkinsonovu chorobu, pravděpodobně nemůžete udělat nic, abyste tomu zabránili.

Vědci pracují na objevení kombinace faktorů, které způsobují Parkinsonovu chorobu, v naději, že odhalí nové způsoby, jak tomuto chronickému onemocnění předcházet a možná ho i léčit.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o zdravém životě!

Nejnovější v Parkinsonově nemoci

10 nejlepších blogů o Parkinsonově chorobě, které je třeba sledovat v roce 2020

Každý bude milovat tyto pravdivé a inspirativní blogy o životě s nevyléčitelnou chronickou nemocí.

Od Laury McArdle 23. prosince 2019

Co jíst, pokud máte Parkinsonovu chorobu a jak může výživa pomoci

Dobrá strava tento stav nevyléčí, ale může vám pomoci žít zdravěji.

Od Brian P. Dunleavy 17. června 2019

Lékařská marihuana a Parkinsonova nemoc: je to bezpečné?

Konopí může mít terapeutické vlastnosti, ale je zapotřebí dalšího výzkumu, který by ukázal, jak může pomoci pacientům s Parkinsonovou chorobou.

Od Don Rauf, 7. června 2019

Je Parkinsonova choroba dědičná?

Rodinná anamnéza hraje roli v malém procentu případů, ale riziko zvyšují také faktory prostředí a věk.

Od Don Rauf, 7. června 2019

5 nadějných věcí, které by měl vědět každý s Parkinsonovou nemocí

Příznaky Parkinsonovy psychózy mohou být zpočátku zneklidňující. Existuje však mnoho způsobů, jak je spravovat a léčit.

Od Jessica Migala, 6. června 2019

Třes při Parkinsonově chorobě: jaké jsou, typy třesu a další

Získání chvění spojeného s Parkinsonovou chorobou pod kontrolou může být výzva, ale léčba může pomoci.

Od Don Rauf, 6. června 2019

6 způsobů, jak se vyrovnat s Parkinsonovou psychózou

Pomocí těchto strategií můžete řídit vizuální a sluchové halucinace.

Od Julie Stewartová, 12. září 2018

8 známek toho, že váš blízký má Parkinsonovu psychózu

Pokud váš partner nebo příbuzný začal vidět (nebo slyšet) věci, které tam nejsou, mohou mít psychózu, což je docela běžný příznak Parkinsonovy choroby. . .

Od Julie Stewartová, 12. září 2018

5 filmů, které by měl sledovat každý člověk s Parkinsonovou nemocí

Téměř každý může ocenit tyto filmy o tom, jak tento stav může ovlivnit vztahy, pomoci jim cvičení a inspirovat velikost v každodenním životě. . .

Od Reilly Bradford 24. dubna 2018

6 věcí, které mohou zhoršit dyskinezi

Dyskinezi u Parkinsonovy choroby mohou zhoršit emoce, nedostatek spánku a příliš mnoho levodopy.

Od Becky Upham, 23. dubna 2018 “

iStock

Jídlo je důležitou součástí celkového zdraví a pohody, a to platí i při zvládání Parkinsonovy choroby. Zatímco příznaky, jako je nevolnost, problémy s polykáním nebo třes – nemluvě o dietních omezeních – mohou způsobit, že doba jídla bude náročnější, zdravá a vyvážená strava může být pro vás důležitější než kdy dříve.

Podle Parkinsonovy nadace konkrétně zdravá strava pomáhá optimálně fungovat vašim lékům na předpis, udržuje vaše kosti silné, bojuje proti zácpě a hubnutí a pomáhá udržovat vaše fyzické zdraví.

“Dieta a výživa nenahrazují léky, ale fungují společně s nimi,” říká Indu Subramanian, MD, neurolog z Ronald Reagan UCLA Medical Center v Los Angeles, který se specializuje na přístupy v oblasti wellness a integrativní medicíny. “Zdravý životní styl, včetně vyvážené stravy, vám určitě pomůže cítit se lépe, ať už máte nebo nemáte Parkinsonovu chorobu.” ”

Jak Parkinsonova choroba mění způsob, jakým jíte?

Pokud vám byla diagnostikována Parkinsonova choroba, možná jste si všimli některých změn ve vaší chuti k jídlu a stravovacích návycích, říká doktor Subramanian.

Například některé léky na předpis mohou fungovat nejlépe nalačno, ale u některých lidí mohou také způsobit nevolnost, pokud jsou užívány bez jídla.

“Doporučujeme lidem, aby užívali léky asi hodinu před jídlem, pokud je to možné, aby se vyhnuli interakci s bílkovinami,” říká Subramanian. Konzumace potravin bohatých na bílkoviny, jako je maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, ořechy a fazole příliš blízko době, kdy užíváte léky, může interferovat s tím, jak tělo zpracovává některé léky předepsané k léčbě Parkinsonovy choroby, což může způsobit, že nebudou fungovat tak rychle nebo méně efektivně.

Pokud po užití léků na prázdný žaludek pocítíte nevolnost, může vám lékař před užitím tablet doporučit sníst malé lehké občerstvení jako sušenky nebo jablečnou šťávu.

Subramanian také poznamenává, že ztráta chuti k jídlu a následné hubnutí jsou hlavním problémem lidí s Parkinsonovou chorobou. To může být způsobeno příznaky, jako jsou potíže s polykáním, snížená chuť nebo čich, vedlejší účinky nevolnosti z léků nebo problémy s pohybem (s rukama a zápěstím), které ztěžují jídlo.

K řešení těchto problémů Parkinsonova nadace doporučuje:

Pokládání nádobí na gumové podložky, aby neklouzaly při jídle Používání váženého nádobí – například „Parkinsonovy lžíce“ – a šálků Používání kelímků s víčky nebo brčky ke snížení rozlití Krájení jídel na menší kousky a rozsáhlé žvýkání pro snadné polykání Jíst potraviny, které je snadnější spolknout , jako jsou polévky a pyré Jídla Jíst hořkou zelenou zeleninu, jako je kapusta nebo špenát nebo kořeněná jídla, která stimulují vaši chuť k jídlu a dodají jídlu chuť Cvičení před jídlem pro zvýšení hladu

Jak může „Parkinsonova lžíce“ usnadnit jídlo a pití

Příznaky Parkinsonovy choroby, jako je třes, ztuhlost kloubů nebo potíže s polykáním, mohou zpochybnit konzumaci určitých potravin. Zkuste se poradit s ergoterapeutem, který vám může doporučit pomocná zařízení, která usnadní jídlo a pití, říká Subramanian.

Jedna možnost: Použijte „Parkinsonovu lžíci. “Toto oblíbené zařízení je navrženo tak, aby usnadnilo stravování lidem s Parkinsonovou chorobou.” K dispozici jsou různé produkty, ale všechny jsou pokrmy na jídlo, které byly vybaveny speciálním designem nebo technologií, která pomáhá stabilizovat je při jídle.

Mohou pomoci i dietní lékaři, řečoví patologové a experti na duševní zdraví

Rozhovor s registrovaným dietologem vám může pomoci provést změny ve vaší stravě – například tím, že se naučíte používat zahušťovací tekutiny nebo zjemňovat tuhá jídla.

Pokud je polykání i nadále problémem, může vám patolog řeči pomoci najít způsoby, jak polykání usnadnit.

“Řečový patolog, který je také terapeutem polykání, může provést studii polykání, test, během kterého zkoušíte různá jídla, a oni sledují, jak polykáte pomocí rentgenového přístroje,” vysvětluje Subramanian. “Aspirace jídla, nebo když se vám jídlo dostane do plic, může být problém s Parkinsonovou chorobou, takže studie vlaštovek dokáže identifikovat problémová jídla a vaši lékaři vám mohou doporučit změny a úpravy stravy, aby bylo stravování bezpečnější.” ”

Nakonec, protože úzkost nebo deprese jsou u lidí s Parkinsonovou chorobou běžné a mohou potlačovat chuť k jídlu, je důležité rozpoznat příznaky spojené s těmito poruchami chování a v případě potřeby vyhledat léčbu.

Jaká jsou nejlepší jídla k léčbě Parkinsonovy choroby?

Pokud jste měli zdravou výživu, než vám byla diagnostikována Parkinsonova choroba, je velká šance, že nebudete muset příliš přehodnocovat své stravovací návyky. Existuje však několik dalších aspektů, kterých byste si měli být vědomi.

Parkinsonova nadace doporučuje jíst dietu plnou zrn, jako je hnědá rýže a chleby; zelenina; ovoce, včetně bobulí a nakrájených jablek; a libové bílkoviny jako fazole. Tyto potraviny společně poskytují vitamíny, minerály, vlákninu a komplexní uhlohydráty, které vám pomohou snížit příjem tuků a udržet si zdravou váhu a zároveň dodávat tělu potřebné živiny.

“Středomořská dieta se stala populární u Parkinsonovy choroby a doporučujeme ji mnoha našim pacientům,” říká Subramanian. “Doporučujeme také dietu mysli, která obsahuje málo soli a je navržena tak, aby zlepšila funkci mozku.” Obecně je nejlepší se idealica test vyvarovat zpracovaných potravin a potravin s umělými nebo jednoduchými cukry. Snažte se zůstat co nejvíce v celozrnné a rostlinné stravě. ”

Dodržování pokynů stanovených programem amerického ministerstva zemědělství MyPlate vám navíc umožní mít vyváženou stravu, která vašemu tělu dodá energii, bílkoviny, vitamíny, minerály a vlákninu, které potřebuje pro dobré zdraví. Například konzumace jídel bohatých na vápník, hořčík a vitamíny D a K může pomoci posílit kosti, což je zvláště důležité vzhledem k tomu, že Parkinsonova choroba může zvýšit riziko řídnutí kostí.

Potraviny, které jsou vynikajícím zdrojem živin posilujících kosti, říká Subramanian, zahrnují:

Losos, mléko, vejce, špenát, obsahují ořechy jako mandle

A protože nedostatek vitaminu D je běžný u lidí s Parkinsonovou chorobou, poraďte se se svým lékařem, zda potřebujete zvýšit příjem důležité živiny pro zdraví kostí a střev (a možná i mozku), navrhuje Subramanian. Obohacené mléko a mléčné výrobky, vaječné žloutky a tučné ryby jako losos jsou vynikajícím zdrojem vitaminu D, dodává.

Jak pomáhají potraviny bohaté na antioxidanty Parkinsonově chorobě?

Antioxidanty pomáhají bojovat proti volným radikálům, což jsou škodlivé molekuly, které produkuje naše tělo (zvláště když jsme ve stresu nebo zranění). Protože volné radikály mohou způsobit oxidační stres nebo poškození nervových buněk, někteří vědci si myslí, že existuje souvislost mezi tímto poškozením a Parkinsonovou nemocí, podle Parkinsonovy nadace. Organizace však zdůrazňuje, že zatím neexistují žádné dobré důkazy o tom, že by antioxidační doplňky mohly léčit Parkinsonovu chorobu.

Strava bohatá na antioxidanty – včetně pestrobarevného a tmavého ovoce, jako jsou bobule a listová zelená zelenina – vám může pomoci udržet celkové zdraví mozku, říká Subramanian. Navíc, říká, některé ořechy byly také spojeny se zlepšením zdraví mozku.

Podle přelomové studie publikované v roce 2010 v časopise Nutrition Journal, která katalogizovala obsah antioxidantů ve více než 3 000 potravinách, patří mezi potraviny s nejvyšším obsahem antioxidantů:

Sušená jablka Ostružiny Meruňky Artyčoky Sušené mango Maliny Sušené švestky Jahody

Je zelený čaj vhodný pro Parkinsonovu chorobu?

Je zajímavé, že některé studie zjistily, že zelený čaj, který má také vysoký obsah antioxidantů, pomáhá zpomalit progresi Parkinsonovy choroby a dalších neurodegenerativních poruch, podle recenze publikované v březnu 2016 v časopise CNS Neurological Disorders-Drug Targets. Nebylo však stanoveno, jak nápoj těmto chorobám předchází a co představuje nejbezpečnější a nejúčinnější „dávku“ zeleného čaje.